Kontroller oliestanden ved brug af oliepinden. Tilføj olie om nødvendig.
Venligst bemærk!
Oliestanden skal være i mellem min. og max. markeringen.
Trin 29
Stram oliedæksel til.
Trin 30
Tænd motoren og lad den køre i nogle minutter. Efter at olietryks advarselslampen er gået ud, stop motoren.
Trin 31
Tjek ved hjælp af oliepinden olieniveauet 5 minutter efter at have slukket motoren, og tilføj mere olie hvis nødvendigt.
Udskiftning: olie og oliefilter – ALPINA D10 (E39). AUTODOC anbefaler:
Oliestanden skal være i mellem min. og max. markeringen.Kontroller at oliedæksel er forsvarlig fastgjort.Kontroller at bundskruen til udtømningshullet og oliefiltret er tilstrækkelig strammet. Om nødvendig, stram forsigtig op.
Trin 32
Fjern kofanger beskyttelsesdækkenet.
Trin 33
Luk motorhjelmen.
Udskiftning: olie og oliefilter – ALPINA D10 (E39). Råd fra AUTODOC:
Bemærk at olietryks advarselslampen der indikere utilstrækkelig tryk i smøringssystemet, kan være tændt i længere tid en normal. Efter få øjeblikke, olien fyldes i alle kanaler og lyset slukkes. For at beskytte miljøet for forurening, vær sikker på at bortskaffe det brugte filter ved en genbrugsstation.
Var denne manual nyttig?
Venligst vurder denne manual på en skala fra 1 til 5. Hvis du har nogle spørgsmål, er du velkommen til at spørge os.
Brugere som stemte – 0
Populær vedligeholdelses læringslektioner for ALPINA D10 (E39)
Den kan spore biludgifter, holde en bil log og udskiftningsskema og gemme favorit materialer, notater og dokumenter.
Installer AUTODOC CLUB app'en!
Din personlige biludgift styring, vedligeholdelses råd, påmindelser om forestående aftaler og service intervaller, gør-det-selv reparation instruktioner - alt dette på din telefon.
Scan
For at hente app'en:
- scan QR-koden
- hent fra App Store'en
- hent fra Google Play
Råd og tricks til ALPINA D10 (E39)
Se mere
Hvad skal man gøre, hvis remmen hviner | AUTODOC tips
5 fejltagelser der begås ved motorvask | AUTODOC
Test af kølevæsker | AUTODOC tips
Ting du aldrig bør foretage med en automatgearkasse | AUTODOC råd
Oftest forekommende udskiftning af bildele på ALPINA D10