installere tüv godkendt gevind undervogn CITROËN C4 CACTUS

CITROËN C4 CACTUS 1.6 BlueHDi 100
@W. U.
02.05.2024 14:04
Medlem
Jeg er en af de få der har givet mig i kast med dette project og jeg vil dele mine erfaringer.
Gevind undervognen fandt jeg ved et firma kaldt Lowtech i tyskland der har et TÜV godkendt sæt til bilen der kan synes.
Først og fremmest var det lidt svært at finde frem til hvilket sæt der skulle til så jeg brugte autodoc’s katalog til at finde den rigtige støddæmper model min bil brugte det var en ø51 model.
der efter var ejg noget i tvivl om hvad jeg skulle bruge til at samle “resten” i fronetn. og det fandt jeg så ud af under vejs.
der skal bruges 2 stk tårnleje sæt. det er ikke rigtig dokumenteret nogen steder. så det var lidt trial and error.
der ud over bestilte jeg styrekugler og bærekugler og kødben til foran da sansynligheden for at de ville overleve altid er ret 50/50 og nye dele er altid godt 😛
Special værktøj jeg fik brug for:
35mm top til at afmontere trækaksel foran
omvendt torx top ,kan ikke huske størrelse, til at afmontere nederst bolt på støddæmper på bagbro.